Nejen o Tarotu

Spravedlnost

je kartou pravdy, rovnováhy a karmy. Také se o ní také říká, že je slepá a nebo že je někde uprostřed. Ale je to skutečně tak? Naopak spravedlnost vidí a měří velmi dobře a přesně. To jen nám se jeví jako krátkozraká, protože se nám výsledek nemusí vždy líbit. Celá pravda nikdy nevypluje na povrch, vždy nám zůstane něco utajeno. Nejsme schopni dohlédnout za obzor a pochopit celou vystavěnou skutečnost, která má skryté kořeny, které sahají hluboko do minulosti.

Dovolávat se spravedlnosti je bezpředmětné!

Spravedlnost má mnoho rysů. Jeden z nejpodstatnějších je, že sama pravdu nehledá, nevrátí vám, co bylo ztraceno a nic vám nedluží. Spravedlnost jen vyrovnává rozkolísanou hladinu reality. Čím více se vychýlíte od toho, co je správné a opravdické, tím větší zásah schytáte. Představte si vlnu tsunami. Čím větší zemětřesení proběhlo pod hladinou moře, tím větší vlna zasáhne pobřeží. A přesně tak to může fungovat i ve vašem životě.

Každá vaše podlost, manipulativní a ziskuchtivé praktiky najdou svou odezvu ve vašem životě. A ta reakce nemusí odpovídat vašemu očekávání. Možná vás to překvapí, ale spravedlnost vám vrátí stejnou dávku dobrosrdečnosti a lásky, jakou jste do svého života vložili. 

Hladina reality -Spravedlnost

Můj příběh

Nafukovací chameleon.

Naše dcera měla ráda nafukovací hračky do vody a stejnou měrou milovala žáby, plazy a draky. Takže obrovský nafukovací chameleon byl její jasná volba, provázel ji na naší dovolené v Řecku. Bohužel ho na chvíli ve vodě opustila a když se vítr opřel do obrovského lehkého plavidla, velmi brzy se dostal na moře a já ani můj manžel jsme už jeho tempu nestačili. Dcera plakala a mezi vzlyky, kdy se tak tak mohla nadechnout, stále opakovala, že ten chudák nafukovací bude na moři sám a že mu bude smutno.

Pomohlo až ujištění, že dopluje na jiný břeh a tam si budou hrát jiné děti, které budou mít velkou radost, když jim moře daruje jejího chameleona. Postupně se uklidnila a spolu jsme vykreslovaly další detaily situace a zábavy, až si děti budou hrát s novou hračkou. Její srdce plakalo lítostí nad osudem nafukovacího ještěra, nefňukala nad sebou, že přišla o svou hračku.

O dva roky později jsem na naší rodinné dovolené na ostrově Lanzarote dorazila k bazénu, kde se už celá rodina koupala. A moje dcera zase seděla na svém chameleonovi, s úsměvem se ho držela, nohama kopala ve vodě a tím ho nutila k pohybu. S otazníkem a údivem jsem se obrátila na svého manžela, aby mi dal nějaké vysvětlení. „To nepochopíš! Přišla k nám starší paní a anglicky se s naší dcerou domluvila, že dnes ostrov opouštějí a letí zpět domů. A protože si hračku nechtějí sbalit do kufru, tak by ji chtěla přenechat někomu, kdo si s ní užije tolik legrace jako jejich vnouček“, kroutil nevěřícně hlavou. Na konci naší dovolené jsme ještěří štafetu zase předali polskému chlapci.

Spravedlnost neošálíte

Někdy však za dobrou vůli a čisté srdce převlékáte jiné úmysly. Mindráky, nedostatek uznání a manipulace se může tvářit jako dobrodiní. 

11 Spravedlnost

Jenže Spravedlnost neošálíte a sklidíte vždy jen to, co jste zaseli. Průšvih je, že si toho často vůbec nejste vědomi. Když prosadíte svůj postoj nebo svůj záměr „na sílu“, vždy rozhoupete hladinu reality a spravedlnost vám chrstne na hlavu zpět vaše sračky.

Jako příklad záměrně vybírám rodičovskou péči, protože zde se za dobré úmysly daří schovat velkou ničemnost:

Dychtivě se hrabete v aktovce svého dítěte s dotazem: „Co máme dneska za úkoly?“ Vaše ratolest znuděně okusuje tužku a dívá se z okna, když jí trpělivě vysvětlujete příklad z matematiky. Udivuje vás lhostejnost, s jakou vám oznamuje, že dostal/a špatnou známku z písemky, na kterou jste se společně dvě hodiny učili.

Co je vaší skutečnou motivací?

  • Přemýšleli jste nad tím, proč to děláte? Co je vaší skutečnou motivací?
  • Každou chybou se toho naučíme nejvíce. Chcete, aby vaše dítě mělo dobré známky nebo aby se něco naučilo? Proč mu nedovolíte chybovat?
  • Chcete, aby se vaše dítě učilo odpovědnosti za sebe a své školní povinnosti nebo potřebujete jen usínat s pocitem, že jste „dobrý“ rodič?
  • Pomáháte mu a motivujte ho? Nebo ho jen nutíte dělat věci, které samo nechce, dusíte ho a připravujete o osobní úspěchy (jsou víc vaše)?
  • Proč vypracováváte důmyslný systém kontroly nad svým děckem a okrádáte ho o sílu, odolnost a osobní moc?

Všechny vaše pohnutky, které vycházejí z mindráků, manipulace, neústupnosti a strachu se vám jako bumerang vrátí zpět.

Spravedlnost je kartou karmy.

Karma je etický zákon příčiny a následku, který vychází z indické filozofie (hinduismu, buddhismu a dalších). Každá myšlenka, slovo i čin tvoří řetězec událostí, které se sbíhají do současného okamžiku. Každý člověk má svobodnou vůli a tím je strůjcem svého osudu.

Štěstí není náhoda, ale rozhodnutí.

Neznamená to však, že si večer před spaním řeknete, že od zítřka budete šťastní. Je to soubor vašich kroků, kde hlavní úlohu hrají tyto aspekty:

  • motivace a odhodlání
  • činy
  • disciplinované usměrnění svých myšlenek
  • přijetí reality

Motivace a odhodlání

Je těžké se rozhodnut, když nevíte, kam směřujete. Vytvořte si vize, jak by váš život měl vypadat. Nakreslete si „mrkvičku, za kterou půjdete jako oslík“, motivaci, která pro vás bude hnacím motorem. Představte si scénář vašeho ideálního dne třeba za rok. Věnujte pozornost detailům, jak jste oblečeni, jak se cítíte, vedle koho se probouzíte, čím jedete do práce. Jste stále ve stejné práci jako nyní? Jak vypadá vaše skvělá práce?

Zamyslete se, jak hodně vzdálená je vaše představa od reality a jak se můžete vaší vizi přiblížit. Rozkol mezi přáním a skutečností hladinu reality rozhoupává nejvíce. Právě tento výkyv, vnitřní konflikt vás zavádí do nespokojenosti a vyvolává ve vás pocit nespravedlnosti.

Činy

Velkolepé představy a odvážné sny zůstanou jen marností a prázdným očekáváním, když pro ně nic neuděláte. Přemýšlejte, co můžete udělat teď hned. Co bude vašim prvním krokem za vašim snem? Na gauči u sledování oblíbeného seriálu toho moc nezměníte. Bez toho úplně prvního činu, nemůže následovat druhý.

Usměrněte své myšlenky

Jestliže si stále budete opakovat, jak je váš život mizerný, vaše okolí nesnesitelné, počasí hrozné, práce špatně placená a nejhorší ze všech je ten váš chlap nebo vaše baba, tak si stejnou energii generujete do své budoucnosti. Spravedlnost jen odráží vaše myšlenky, bez emocí váží tento vzácný materiál a zpět vám vrací jen to, co jste „zaseli“. Najděte si světlé body, ke kterým se můžete upínat a vracet, syťte svou spokojenost.

„Náš život je takový, jakým ho učiní naše myšlenky.“
Marcus Aurelius

Přijetí reality

Poslední podmínkou štěstí je přijetí reality. Co tím myslím? Přestaňte hrát oblíbenou hru na „kdyby“:

  • Kdyby bylo lepší počasí, tak…
  • Kdyby byl svět spravedlivý, tak…
  • Kdybych měl/a víc peněz, lepší práci, tak…
  • Kdyby můj partner byl jiný, tak…

Ukončete toto marnou zábavu a vykročte jiným směrem. Počasí nezměníte, neporučíte větru a dešti, zkrátka si udělejte jiný program. Když je venku špatné počasí, je ideální čas na setkání s přáteli u červeného vína a dobré večeře, přečtěte si knihu, zajděte si do kina nebo do sauny. Dělejte věci, které byste nedělali, kdyby venku hřálo slunce. Najděte svou harmonii.

Přijměte svět kolem sebe takový jaký je. Když ho začnete milovat se vším všudy, i s tím, že není všechno dokonalé, že ostatní mají větší televizi, dražší auto, luxusnější dovolenou, štědřejšího manžela. Soused má trávník vždy zelenější! Začněte si vážit všeho dobrého, co vám život přinesl a zamyslete se, co jste ochotni sami udělat pro to, aby vaše realita byla šťastnější.

Hlídejte své hranice a dejte stejný prostor ostatním

Je možné, že jste do svého vztahu vložili všechno a tím váš partner již nic „ze svého“ dávat nemusí. Nebo očekáváte, že vám vše má přinést na „zlatém podnose“ váš partner, jenže ten toho má tak akorát dost a nic dalšího vám již dát nechce. Čeká kus vaší iniciativy, lásky a něhy. Jenže vy jste naštvaní a tak strádáte oba.

Zkrátka když otevřete svou naivitou a důvěřivostí dveře, vždy zaplní vaše zóny vykukové, lháři a křiváci a naopak, když jste v duši podrazák, musíte si hledat svého důvěřivce. A tak vyžadující stále pláčou, že si vše musí vynutit, ale neuvědomují si, že svými požadavky a kritikou pohlcují celý prostor, který by jinak zaplnila dobrovolnost, gentlemanství a snaha. Na pracovité se vždy pověsí nějaký lenivec, který tyje z jejich práce a ti zahálčiví si musí hledat svého pracanta.

Žádné „kdyby“ vám nepomůže, nic na situaci nezmění. Jen vás uvádí do křivdy a nepohody. Změně musíte jít sami naproti, někdy stačí se na věci začít dívat jinak a hlídat si rafičku vah, aby nepřekročila určitou mez.

Houpačka

Spravedlnost usiluje o rovnováhu, i když se jedná o výjimečný a pomíjivý stav, snaží se k němu přiblížit. Spravedlnost to nikdy nevzdá. Vyvolává ve mně obrázek dětské převažovací houpačky. Vždy když je jeden nahoře, druhý je dole. Okamžik, kdy jsou obě děti v rovnováze je velmi prchavý.

Houpačka

Moje naivita mě vedla k myšlence, že spravedlivé a správné by bylo „normálně se houpat“. Jednou budu nahoře já a podruhé ty. Jenže tak to nefunguje, moje dobrá vůle zpravidla končí tak, že se dvakrát zhoupneme a pak jsem já dole a můj „kamarád“ na houpání se kochá výhledem. Z nějakého důvodu chtějí být všichni „nahoře“ a nikdo netouží být „dole“.

Končím jako závaží a legrační přívěsek, který je poslední černou kaňkou na společném projektu. Celá legrace dopadá tak, že to zabalím, z houpačky sesednu a můj protějšek se válí na zemi.

Jenže pro mne to žádná výhra taky není, jsem zase sama a začínám od začátku. Rozhodla jsem se, že na pákovou houpačku si již nesednu a svou rovnováhu budu hledat jinak.

Má dáti, Dal - stále se houpeme na účetní šibenici naší osobní bilance

Rovnováhu hledáme stále, pořád vyvažujeme svůj volný čas s tím pracovním, činnost s odpočinkem. Přemýšlíme, zda vše, co nakupujeme má svou hodnotu. Poměřujeme vynaložené úsilí s úspěchem, kompenzujeme zisky a ztráty.

Karma je sled příhod a rozhodnutí, které se sbíhají do přítomného okamžiku. Nikdy dopředu nevíte, k jakým dopadům vaše kroky povedou. Můžete se za sebou ohlédnout a analyzovat příčiny, abyste se z nich ponaučili. Je však zbytečné se na minulost stále vymlouvat.

Právě teď tvoříte svou budoucnost, právě nyní se můžete rozhodnout pro změnu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *