V. Velekněz

Archetyp Velekněze naplňuje vaši potřebu osobní víry, která přesahuje hmotný svět.
Logika vám nedává odpovědi na všechny otázky, Velekněz je mostem k vašemu vyššímu Já. Představuje víru v lásku, v hrdinství a odvahu, ve spravedlnost a ve světlo v nás lidech. Potřebujete věřit v dobro, jenomže svět není černobílý.
Až do chvíle, než se Blázen otočí na Kole osudu, má v otázkách morálky a dobra jasno. Kolo štěstí vás nutí přijmout temné stránky života i vás samotných, přijmout Ďábla jako svou součást a respektovat svět v jeho úplnosti. Zbytek své životní cesty se smiřujete s vlastní bezmocí, slabostí, smrtelností, temnotou, pádem ega a učíte se přijmout a milovat sebe i realitu takovou, jaká je.
Potřeba rozeznávat dobro a zlo často vychází z náboženství a tradic, etiky a filozofie. Historie je však plná krve a zrůdných činů ve jménu dobra a Boha. Čím jsou morální hodnoty a pravidla přísnější a horlivější, tím jsou větší výzvou pro pokušení. Dobro a zlo jsou stále přítomné stránky života a nikdo z nás (lidí) nemá mandát rozeznávat, co je vlastně dobré a co špatné. Právě ty špatné věci se často ukážou jako to nejlepší, co vás v životě potkalo a ve chvíli, kdy se domníváte, že se na vás usmálo štěstí, se řítíte do hluboké propasti.
Váš osobní žebříček hodnot se rodí z prožitých zkušenosti a z respektu ke svému svědomí. Každý váš čin i myšlenka, která je v rozporu s vaším cítěním, s vámi zůstane navždy. Provinění působí jako nevyléčitelná rána. Ale z těchto zranění a chyb se učíte chápat, že morálka a hřích jsou jedno. Svět je plný lákadel a vy musíte čelit svým vášním, pudům, slabostem a strachům, ustát rozpor mezi touhou a etikou, kterou jste si vnitřně stanovili v momentech, kdy jste znali jen své světlé stránky a nevinnost. Být morální za zdí kláštera, je snadné. Izolují vás nejen od nástrah pokušení, ale také vás ochudí o podstatné části života, o pochopení a poznání.
Vnitřně prahnete po dobru a světlu, toužíte zůstat nevinní. Avšak poznání, které je důsledkem každé zkušenosti a všech prožitků, se bez pochybení a provinění neobejde. Velekněz představuje vnitřního učitele, který vám ukazuje, jak se s prohřešky vyrovnat. Zranění a chyby vás zušlechťují, prohlubují vaše lidství a moudrost, učí vás soucitu a odpuštění.
Morálka a hřích jsou jedno, dobro a zlo jsou stále přítomné rysy jednoho procesu.
Dokážete odpouštět druhým? Nebo chápete odpuštění jako „ústupek viníkovi“? Upřímně, o vašich křivdách mnohdy „provinilec“ nemá nejmenší tušení. Neví, že se trápíte jeho hloupou poznámkou, podivným chováním nebo postojem k tématům, která jsou pro vás citlivá. Zatímco on je netečný k vašemu trápení, vás užírají protivné myšlenky. Křivdy vás oslabují, sedí vám na srdci jako žába na prameni a blokují radost. Odpustit znamená vymanit se ze své ublížené role, pustit kus závaží a jít dál.
Když se naučíte odpouštět druhým, možná pak budete upřímnější sami k sobě a jednou si dokážete prominout i své chyby.

V životě vás určitě potkaly i těžké situace, kdy vám někdo krutě ublížil. Odpusťte mu. Sám si musí vyřešit nevyléčitelnou ránu své viny, svou karmu. Bude se vám lépe žít bez batohu příkoří, který s ním nevědomě sdílíte.
Velekněz zastupuje také dogmatismus a fanatismus.

Karta Velekněze je jako každá tarotová karta paradoxem. Čím více prosazujete morálku a striktní pravidla, tím více se vzdalujete lidskosti, soucitu a dobru. Velekněz tak může překonat svou roli vnitřního učitele, soudce v otázkách morálky a terapeuta v oblasti svědomí. Zastupuje také dogmatismus a fanatismus. Je „mrtvým úhlem“, bodem, který nevidíte ve zpětném zrcátku vašeho vozu. Přemýšlejte kolik zla napáchaly čisté úmysly a čestná přesvědčení. Kolikrát jste to vy sami mysleli dobře, ale sklidili jste nepochopení, zášť a vyvolali chaos.